В агрономічної справі немає дрібниць. Умовно їх можна розділити на “які можна поправити” і “які є остаточними”.  Наприклад, неякісно проведену першу культивацію зябу під соняшник можна виправити передпосівної культивації, а ось неякісно проведене розкидання мінеральних добрив вже виправити не можна. До цього показника відноситься і  установка норми висіву соняшнику на кінцеву густоту стояння. Які моменти при висіві насіння соняшнику є ключовими?

Як розрахувати норму висіву?

Момент перший – правильно розрахувати норму висіву насіння соняшнику. Для цього необхідно виходити з то технології,  яка застосовуєтьсяsemena-900-300-1.jpg в господарстві. Найбільш раціональним і ефективним способом є посів на кінцеву густоту. Також необхідно вибрати  гібрид соняшнику і рекомендації фірми-виробника по густоті ​​стояння в різних кліматичних зонах. Серйозним фірмам, які проводять випробування в різних грунтово-кліматичних зонах, можна довіряти.

Але є і такі, які зацікавлені тільки в продажах і не мають поняття, скільки треба оптимально висіяти насіння. Такі фірми треба обходити стороною і сподіватися тільки на свій досвід або проконсультуватися у сусідів, зазвичай агрономи охоче діляться між собою інформацією, тим більше, що один і той же гібрид соняшнику поводиться по-різному в різних грунтово-кліматичних умовах.

Є гібриди соняшнику, які при зниженні норми висіву збільшують розмір капелюшку соняшнику значно, але трапляються такі, які розмір збільшують незначно. Ці особливості гібридів соняшнику, агроном повинен вивчити дуже добре. З огляду на, що схожість гібридів соняшнику в останні роки прібліжается до 100%, необхідно раціонально підходити до розрахунку норми висіву соняшнику.

Виходячи з бажаної густоти стояння, можна обчислити норму висіву насіння соняшнику за формулами:

Норма висіву, кг / га = (Бажана густота стояння (раст. / М²) × МТС, г) / Польова схожість,%

Приклад формули норми висіву соняшнику: бажана густота стояння беремо 50 000 рослин на гектар, на м² це буде 5-м рослин (1 га = 10000 м²), МТС – це маса тисячі насінин, польова схожість вважається 80% – 85%.

Виходить (5 х 75) / 80 = 4.7 кг посівного матеріалу на 1-н га ..

Норма висіву число насіння / га = (Норма висіву, кг / га / МТС, г) × 1000 насінин

Подальшим кроком є ​​прокручування сівалки, розрахунок  кількості метрів і кількості насіння, які випадуть на один погонний метр. Для переконливості розрахунку норми висіву сівалку можна  протягнути по твердій дорозі і підрахувати кількість насіння на 14 метрів 29 сантиметрів, помножити. Це значення не 1000 і отримаємо  кінцеву фактичну густоту стояння. Деякі марки сівалок можуть  висівати або трохи більше значення від фактично розрахункового, або трохи менше значення висіву. Сіяти більше або менше вирішувати Вам.

Які моменти при висіві насіння соняшнику є ключовими?У разі дощового сезону вищу врожайність забезпечить більш висока норма висіву, а при несприятливих посушливих умовах кращі результати дасть знижена норма висіву насіння соняшнику. Досвідчені агрономи зазвичай  половину площі висівають оптимальною нормою, іншу половину – з невеликим зниженням від оптимальної густоти, оскільки кількість посушливих років підвищився. В даному випадку доводиться спиратися тільки на власну інтуїцію. У більшості випадків причиною  отримання низьких врожаїв соняшнику в господарствах різних форм власності є порушення густоти посіву.

Таблиця1. Норми висіву при 80% польової схожості для отримання різних густоти стояння і МТС.

Які моменти при висіві насіння соняшнику є ключовими?

Ширина міжрядь

Найпоширеніша і оптимальна ширина міжрядь – 45 … 60 см. Чим менше ширина міжрядь, тим рівномірніше площа живлення. При цьому більш рівномірно  розташоване листя активно асимілюють внаслідок меншого затінення один одного, коренева система швидше пронизує весь обсяг ґрунту в міжряддях, бур’яни активніше пригнічуються і, що особливо важливо в степових регіонах грунт краще захищається від непродуктивного випаровування вологи.

Таблиця 2.Зв’язок між шириною міжрядью і відстанню між насінням в ряду при різних нормах висіву та густоті стояння рослин приведена.

Які моменти при висіві насіння соняшнику є ключовими?

Великий вплив на компоненти врожайності має площа живлення однієї рослини, правильне визначення якої є основним фактором швидкого своєчасного дозрівання.Чим менше ширина міжрядь, тим рівномірніше площа живлення.

Мінеральні добрива

Соняшник потребує інтенсивного мінерального живлення, тому перш за все необхідно подбати про наявність в грунті достатньої кількості поживних речовин в легкозасвоюваній формі. Ідеальними добривами, як і для всіх інших культур, є рідкі концентровані добрива НПК, яскравим представником яких є NPK Agroglass, Амофос NP, Фосфат калію PK.

NPK Agroglass,  Амофос NP

Найпоширеніший спосіб внесення поживних речовин є використання NPK Agroglass за два дні до посіву під культиваціюТакий метод забезпечує глибоке проникнення елементів живлення в ґрунтовий шар і дозволяє  рослинам використовувати їх протягом всього періоду вегетації. Такий спосіб застосовується більшістю аграріями України. Найбільш ефективним є комбінований підхід внесення поживних речовин. Застосування Амофос NP 8:24 за два дні до посіву під культивацію.

Фосфат калію PK

Далі в стадії 8-10 справжніх листків рекомендуємо використання Фосфату калію PK 24:24. Оскільки соняшнику в початковій стадії необхідно споживати в основній своїй частині азот і трохи фосфору і не потрібно використовувати калій у великому обсязі. Калій буде споживається в  більш пізній стадії проростання соняшнику.  Даний підхід дозволяє подавати елементи живлення соняшнику тільки тоді, коли це необхідно.Слід зазначити що продукти NPK Agroglass, Амофос NP, Фосфат калію PK не вимагають тривалого розкладання і починають споживатися практично відразу рослиною. Тому продукти NPK Agroglass, Амофос NP, Фосфат калію PK не треба вносити восени перед оранкою.

Гарної погоди та  успіхів у вирощуванні олійної високоприбуткової культури.

ІНШІ СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ

Менеджер свяжется с вами в ближайшее время!

×