Контроль за фазами: як збільшити урожай кукурудзи

Кукурудза – одна з найпопулярніших просапних культур на Україні. І одна з найвигідніших.  Однак через погодні умови (в першу чергу посухи) і хвороби, багато господарств недоотримують урожай. На що слід звернути увагу при вирощуванні кукурудзи,  які підходи допоможуть нівелювати вплив посухи, нам розповів агроном-практик Володимир Новіков, спираючись на свій успішний досвід роботи з цією культурою.

Отже, для отримання високих врожаїв мало тільки посіяти – приділити увагу термінів, нормі і якості посіву.  Важливо ще й забезпечити добривами, захистити від шкідників і виконувати потрібно з урахуванням стадій розвитку культури.

Надаемо акцент на найбільш актуальних моментах вирощування кукурудзи.

фазы роста кукурузы

1. ТЕРМІНИ СІВБИ.  По термінах сівби в підручниках рекомендують сіяти кукурудзу при стійких 10-12 градусах тепла. Це було раніше. Насіння сортів при температурі нижче 10  градусів довго лежали в грунті, загнивали і знижувалася схожість, відповідно і густота  стояння рослин кукурудзи. Зараз сучасні холодостійких гібриди можна сіяти при температурі від 8 градусів. Головне уникнути  «переохолодження» насіння в перші 24-48 годин  після посіву. Зворотні заморозки, що трапилися через тиждень після сівби, будуть рослині вже не такі страшні.

Після заморозків потрібно почекати 2-3 дні, потім розрізати рослину і подивитися точку росту. Якщо вона блідо-зелена або жовта,  чи не осклізняется – через два тижні з неї виростуть листя. Якщо точка пошкоджена, потрібно пересів кукурудзи!

Кукурудзу в стадії 5-6 листків «вбити» морозами дуже складно, в 99% випадків пересівши не потрібен.

Контроль за фазами: як збільшити урожай кукурудзи2. ЯКІСТЬ ПОСІВУ. Від якості сівби залежить і якість всходів. Сівалка на полях не повинна «літати». Це при призводить до пропусків або «сходам-двійників». Швидкісний посів, як правило, не дозволяє дотримуватися глибину закладення, а різниця в 1 сантиметрі – це добу-дві різниці по сходам.

3. ГЛИБИНА ПОСІВУ. Ще один важливий  момент, що впливає на врожай є глибина посіву. Червоною рискою вважається глибина 4 см: посієш дрібніше – отримаєш «бескорневу» кукурудзу. Про важливість вершків та корінців при вирощуванні, ми раніше писали в статті. Кукурудза в стадії шести листів, має корінь, що йде на глибину приблизно 45 сантиметрів.

Довгий корінь – гарантія того, що рослина зможе дістати воду з нижніх горизонтів, коли верхні пересохли.  А води кукурудзі потрібно чимало: доросла рослина п’є в день майже стільки ж, скільки і людина – 1,5 літра води.  Причому «пік спраги» доводиться  на період від цвітіння до молочно-воскової стиглості – в цей час кукурудзі щодня потрібно по 1,8 літра води.

4.  ВНЕСЕННЯ ДОБРИВА. Харчування кукурудзи азотом. Хочете отримати не менше 60-70 центнерів кукурудзи? Вносьте 200кг аммічной селітри або кас-32 під передпосівну культивацію. Чому разово? Тому що міжрядні підгодівлі – це головний біль. При листовому підживленню – найкраща суміш карбамід плюс монофосфат калію. Головне витримувати концентрацію розчину по азоту і фосфору.

гербициды для кукурузы5. ПИТАННЯ ПО ГЕРБІЦИДАМ. Питання: Чи вносити разом з гербіцидами мікроелементи і водорозчинні добрива? Відповідь: З протіводвудольнимі гербіцидами так, з протизлаковими – ні. Якщо гербіцид комбінований (проти дводольних та проти злакових) – ні.  Грунтові гербіциди залежать від стану зволоженості грунту.

На що треба звернути увагу при підборі гербіцидів?

  1. Підібрати – для бур’янів, присутніх на поле,
  2. Підібрати правильно розмір краплі,
  3. Підібрати  оптимальне дозування гербіциду.
  4. Час і термін обробки гербіцидами (дуже важливий момент!).

Контроль за фазами: як збільшити урожай кукурудзи 6.  ШКІДНИКИ. Грунтові шкідники набагато небезпечніше наземних, тому що вони невидимі. Дірку на листках не помітити це складно, а у випадку з грунтовими шкідниками – вони гризуть, а ми не знаємо. Найбільш беззахисні рослини на перших етапах: дротяники досить один раз вкусити корінь, щоб рослина стало відставати  в розвитку. У минулому році було закладено 20 дослідів – порівняння врожайності насіння, обробленого і необроблених інсектицидною протравлювачем. Мінімальна надбавка врожайності склала 15%.

7. КИСЛОТНІСТЬ ГРУНТУ. Не слід ігнорувати якість грунту. Доступність елементів живлення для рослин багато в чому визначається рівнем рН грунту. 70-80% азоту кукурудза споживає після фази 10 листа, а 30-40% азоту – після фази цвітіння, коли внести добриво на поля вже неможливо.

кислотность почвыГодування рослин бажано вибудовувати з урахуванням цих факторів. Один з можливих варіантів – внесення рідких добрив, що  дозволяє вносити  в більш широкі терміни – від стадії 6 листків буквально до викиду волоті.

Контроль за фазами: як збільшити урожай кукурудзиПРО ЩО РОЗПОВІСТЬ ПОЧАТОК КУКУРУДЗИ? Якщо мало рядів – значить, неблагополучно проходила стадія 5-7 листків. Мало зерен в ряду – кукурудза зіткнулася з нестачею харчування або важким пестицидом в період з 10-12 листків до викиду волоті. Якщо зерен немає на кінці качана – значить, в кінці фази запилення мітлу згубила посуха.

Найголовніша порада агронома – частіше бувати в поле. Воно саме підкаже вчасно, що потрібно робити. Отже, це – головні поради агронома. А ми радимо, в свою чергу, придбати наші добрива та бажаемо гарного врожаю.

 

ДРУГИЕ СТАТЬИ ПО ТЕМЕ:

Менеджер свяжется с вами в ближайшее время!

×